Diody LED: světlo budoucnosti
Snížená viditelnost nebo dokonce tma jsou dva faktory, které dramaticky zvyšují riziko nehody v silničním provozu navzdory jeho výrazně nižší intenzitě během noci, což dokládá celá řada studií. Mezi nejdůležitější prvky aktivní bezpečnosti proto patří světlomety. Dlouhou dobu se používaly klasické žárovky, které postupně vytlačily halogenové žárovky vyznačující se všestranně lepšími vlastnostmi. Na počátku 90. let přinesly ještě více světla do tmy xenonové světlomety, jimž nyní začínají konkurovat světlomety LED pro všechny osvětlovací funkce.
Elektroluminiscenční diody LED (Light Emitting Diode) jsou polovodičové prvky, které přeměňují elektrický proud přímo na světlo. Tento proces probíhá s vysokou účinností, a tedy i s nízkou spotřebou energie. To však není jediná přednost diod LED. Z praktického hlediska je velmi důležitá barevná stálost světla, které má v případě diod LED blíž k dennímu světlu než z ostatních zdrojů světla. Pro dobrou viditelnost je klíčová také vysoká úroveň jasu a kontrastu a z hlediska provozních nákladů i bezpečnosti je výhodou velmi dlouhá životnost s minimální poruchovostí.
Zavedení diod LED do sériové výroby proběhlo nejprve u zadních světlometů, a to zejména u brzdových světel. Diody LED se totiž rozsvítí mnohem rychleji než klasické žárovky, a tak získávají vzadu jedoucí řidiči více času pro reakci. Ve vysokých rychlostech mohou totiž i zlomky sekundy ušetřit rozhodující metry. Uplatnění diod LED ve funkcích potkávacích a dálkových světlometů bránil dlouho relativně malý světelný výkon a vysoké výrobní náklady. Současná generace diod LED je však již dostatečně výkonná, a tak se vývoj zaměřuje především na další snižování spotřeby energie a výrobních nákladů. Zvláštní postavení pak mají adaptivní řídicí systémy, které umožňují volit optimální rozložení světla v závislosti na měnících se jízdních podmínkách. Světlomety LED nabízejí v tomto ohledu ještě více možností, než natáčecí adaptivní světlomety s žárovkami nebo výbojkami.